אנו משתמשים בעוגיות כדי לנתח תנועה ולשפר ללא הרף את האתר שלנו.

בואו נפגש!קפה טוב עלינו צרו קשר
דלג לתוכן הראשי
שירות וכיול
03 אוק, 2023

5 שאלות נפוצות על תעודות כיול

תהליכי כיול אלקטרוניים הינם חיוניים עבור ציוד מדידה המשמש תעשיות בהן מוטלים חיי אדם על הכף, דוגמת תעשיות החלל, הרכב, הבריאות והתעופה. משמעותו יכולה להוות את ההבדל בין חיים למוות, הצלחה וכישלון, רווח והפסד.
לאחר ביצוע כיול עבור המכשיר הנבדק, מקבלת החברה תעודת כיול המהווה הוכחה שהשירות בוצע במלואו, והמכשיר עבר את הבדיקה בהצלחה.
פורסם על ידי: RDT 03 אוק, 2023
5 שאלות נפוצות על תעודות כיול

תורגם מאנגלית לעברית במקור, קרדיט: Tektronix

 חמש השאלות הנפוצות ביותר על תעודת כיול:

 1. מהי מטרת תעודת הכיול?
  זהו המסמך הרשמי המתעד את הכיול שבוצע לכלי המדידה. הוא מציג את הגוף שסיפק את אישור הכיול התקין, בין אם מדובר במכון הלאומי לתקנים ולטכנולוגיה או במכון מטאורולוגי לאומי. עצם העובדה שהמידע בתעודה הוא שלם ומדויק מאשררת את אמינות ותקפות נתוני ארגון הכיול שסיפק אותה.
 2. מה עושים עם תעודת הכיול לאחר קבלתה?
  רוב החברות מתייקות אותה בארכיון. עם זאת, ישנן חברות המכניסות את המידע מהתעודה לבסיס הנתונים שלהן, במטרה לעקוב אחר סטטוס בדיקת הציוד שבמלאי שלהן. תוכנת הכיול CalWeb מבית Tektronix נחשבת למובילה בתחומה. היא משמשת כמאגר הרשמי לכל נתוני הכיול ש-Tektronix מבצעת, בין אם הפעולה מתבצעת על ידי החברה או מחוצה לה – באמצעות ספק צד ג'. CalWeb מהווה ערך מוסף אותו מקבל כל לקוח Tektronix.
 3. מה ההבדל בין תעודת כיול סטנדרטית לתעודת כיול מוסמכת?
  תעודת כיול סטנדרטית מתקבלת לאחר שהכלי כויל לפי דרישות ספציפיות המבוססות על סטנדרטים ידועים בתחום. במקרה כזה תיתכן קבלת דו"ח כיול מפורט. תעודת כיול מוסמכת חייבת לעמוד בסטנדרטים שהגדיר הארגון המעניק אותה וכן  ISO/IEC 17025. הציוד מכויל לפי ISO/IEC 17025 והכיול מתבצע בהתאם להסמכה של הארגון המכייל. לאחר כיול בצורה זו מתקבלת תעודת כיול הנושאת את לוגו הארגון המכייל, המפרטת את המידע הנוגע לכיול. מועד הכיול מצוין על התעודה רק לאחר הסכמת הלקוח או על פי חוזה שנחתם מראש. עוד מסופקים הצהרת עקיבות (Traceability statement), נתוני מדידה ונתוני שוני אפשרי עבור כל פרמטר שנבחן במהלך הכיול. חברת Tektronix מציעה שירותי כיול בסטנדרט ISO 17025.
 4. מדוע חשוב שוני במדידה?
  בשל הסיכון האפשרי. בכל המודדים (סרגל, אלקטרו-מטר, מד-חום) קיימת מידה מסוימת של שוני בתוצאות. מדוע השוני נחשב למקובל? מכיוון שאם פער של 0.01 נחשב לתקין ורמת השוני במדידה היא 0.001 – הסיכון הקיים נמוך יחסית. אך אם יחסים מספריים אלו היו הפוכים – הכיול לא היה מקבל אישור, שכן רמת הסיכון למשתמש הייתה גבוהה. ידיעת רמת השוני מאפשרת קבלת מסקנה מושכלת בנוגע לתוצאות המדידה שהתקבלו. תקן ISO/IEC 17025 דורש שמבצע המדידה יציין בתעודת הכיול שהוא מספק את כלל מידת השוני בו השתמש כדי לקבוע את מסקנותיו. כלל זה מסביר כיצד נלקח בחשבון השוני שבמדידה, כאשר מחשבים את מידת ההתאמה לתוצאות הרצויות (כלומר: אם הכיול עומד בתנאים שנקבעו מראש לכל פרמטר ופרמטר).
 5. מהי משמעותם של נתוני בדיקת מדידה שונים, דוגמת "כפי שנמצא" (as found), "לפני המידע" (before data), "כפי שנשאר" (as left) ו"אחרי המידע" (after data)?

בתעודת הכיול מצוינים מספר נתוני בדיקות מדידה שונים. ביניהם:

 • "כפי שנמצא", "לפני המידע": מידע כיול שתועד בזמן התהליך ולפני שהיחידה כוונה ו/או תוקנה. מידע זה חיוני עבור תחקיר לקוח במקרים בהם במהלך הכיול זוהו תנאים שאינם תואמים לציפיות (out-of-tolerance – OOT).
 • "כפי שנשאר", "אחרי המידע": נתוני כיול שתועדו במהלך הכיול שבוצע, לאחר שהיחידה הותאמה או תוקנה.

חשוב לוודא שהמכייל יעודכן במצבו של הציוד כשהוא מקבל אותו לכיול. דרישות מערכת הכיול עשויות לספק רק הצהרת התאמה (עומד בציפיות/לא עומד בציפיות) או לדרוש את נתוני המדידה בפועל, כולל שם הבדיקה, הערך הנמדד ומגבלות הבדיקה – עבור כל פרמטר שנבחן בעת תהליך הכיול. הבנת מצבו של המכשיר חיונית עבור מבצע הכיול, שכן היא מאפשרת לו לקבוע אם יתכנו סיכונים הנובעים מהתקופה שעברה מאז הכיול הקודם.

הזיהוי של מצב המכשיר כפי שהתקבל אצל ספק הכיול הוא קריטי למשתמש, ומאפשר למשתמש לקבוע אם קיים סיכון כלשהו מהשימוש במכשיר במהלך תקופת הכיול האחרונה.

 

איך אפשר לעזור?

חייגו אלינו: 036450780

נוסף פריט לסל

No products in the cart.